Yaz ve Yarat Çemberi

Meraklılardan mısınız?

Tuğçe Eylence'nin Meraklılardan mısınız? yazısının kapak fotoğrafı.

Meraklılardan mısınız?

Yazmalı mı yoksa yazmamalı mı? diye düşünürken karar verdim ve dedim ki: Niye yazmayayım ki sonuçta yazmak bir nevi ilaç değil mi?

Bazen karşınızdaki kim olursa olsun anlatıklarınızı anlamayacak algısıyla yaşarız ya işte, o zamanlar bana göre en güzel çözüm yazmak. Tıpkı şimdi yaptığım gibi bu sefer konu, merak duygusu.
Merak nedir? Merak duygusu ne demektir?
Merak, insanlarda ve hayvanlarda gözlenen araştırma ve öğrenmeye yönelik bir davranış biçimidir. Ayrıca merak bu davranışa yol açan duygunun adıdır.
İnsan; neyi, niye, nasıl ve ne zaman merak eder? Bu sorunun cevabı uzar gider. Aslında merak duygusu güzel ve hepimizde azami ölçüde olması gerek, yaşamda çokça şeyi sorgulayabilmek adına önemli bir duygu fakat kişi bu duygunun sınırlarını çizmeli, çizebilmelidir.

Örneğin; kişinin özel hayatı, iş hayatı, aldığı maaş, ne yediği içtiği, ırkı, dini, dili, ne giydiği vs. bu daha uzar gider ancak şimdilik sonlandırıyorum, özetle soruları ve merakları bitmez insanların ancak bu tarz sorular ve merak edilen durumlar abartıya giriyor. Ayrıca diyelim ki öğrendiniz yani sorularınıza cevap aldınız, bu durum sonucunda kişiye herhangi bir maddi manevi desteğiniz mi oluyor ya da olacak mı? (İstisnalar hariç bu durum karşısında gerçekten duyarlı olan kişiler de var elbette.) Genellikle cevabını alıp bir köşeye çekilip merakını gidermiş insanlar oluyor bu kişiler.

Şimdi bu fuzuli merak duygusuna sahip kişilere bir şarkı yollamak istiyorum; Karsu–Sanane…

Ben niye bu konuyu ele alıp yazdım derseniz, bir zamanlar kafama takılmış kendimce kaleme almışım bu satırları paylaşmak istedim çünkü belki benim gibi düşünenler de vardır ve düşüncelerimiz de buluşabilelim diye yazdım.

Son olarak merak edin ve edelim ama nacizane önerim; doğayı, sanatı, edebiyatı, hayvanları merak ederek gezegenimizi nasıl daha güzelleştirebiliriz diyerek çabalamak daha faydalı olacaktır.

 

Tuğçe Eylence

Tuğçe Eylence'nin fotoğrafı

Bir yanıt yazın