Yaratıcı Yazarlık

Yaratıcı Yazarlık ve Terapi Yazma Yöntemleri

Yaratıcı Yazarlık ve Terapi Yazma Yöntemleri 

Genellikle gün içinde herhangi bir not almak için de olsa elimize kalem, kağıt alırız, yazmak bir çoğumuz için otomatik gayri ihtiyari gerçekleşen bir eylem. Yazarken kendimizi gözlemleyip yazmayı bilinçli hale getirdiğimizde ise yazma terapisini deneyimlemeye başlarız ve yazmak bize iyi geldikçe de yaratıcılığımız açığa çıkmaya başlar. 

Dışarıdan çok basit görünen dili nakış nakış işleyebildiğimiz yazmak, beyinsel açıdan çok karmaşık bir eylem olmakla birlikte zihinsel ve bedensel olarak bizi içinde olduğumuz ana davet eder ve şimdide vakit geçirmemize olanak tanır. Zihnimizde bir türlü içinden çıkamadığımız, bizi strese sokan, darmadağınık duran duygu ve düşünceler kağıdın üzerinde çok daha küçük, basit ve düzenli görünür. Yazdıktan sonra kendi duygu ve düşüncelerimizin ortaya eşsiz bir ürün çıkarmış olması özgüvenimizi ve öz farkındalığımızı besler. Yazdıklarımızı okuduğumuzda ise kendimize, yaşamımıza bambaşka perspektiflerden bakma fırsatımız olur. Kendimizle kısa dahi olsa kaliteli zaman geçirdiğimizi fark ettiğimizde yazmanın sürekliliği kendiliğinden gelecektir. Yazmayı; gün içinde yaptığı küçük bir ritüel haline getiren biri, yaşamında ve zihninde minimal ve derin dönüşümler yaratabilir, büyük dönüşümleri de basit ve sürekliliği olan eylemler getirir.

Hayatı nasıl yaşıyorsak kendimizi öyle ifade ederiz ve ifademizdeki değişimlerle bir bütün halinde yaşamımız da o yönde değişir, dönüşür. Üstelik yaratıcılıkta bir sınır olmadığı gibi ifadeyi iyileştirmenin de bir üst sınırı yoktur. Yaşamımız hikayelerimizden oluşur ve herkesin kendi hikayesini yazma potansiyeli vardır, hepimiz bu potansiyeli açığa çıkarma konusunda eşitiz. Yaşam hikayemizde nasıl değişim yapabileceğimizin cevabı da yine kendimizde gizlidir ve yazarak bu cevabı bulabiliriz. Çünkü bir şeyi öğrenmek ya da farkındalığına erişmek için süreci bilinçli yaşamak ve gözlemlemek gerekir. Yazarken de güvenli bir alan bulmanın keyfiyle kendimizi daha rahat gözlemleriz, duygu ve düşüncelerimizi daha bilinçli yaşar hale geliriz. 

Yaratıcı Yazarlık Deneyim Defteri

Yıllardır üzerinde çalıştığım çeşitli yazma uygulamalarının yanında düşüncelerimi yazarak ifade etmenin hem terapi etkisini hem ifademe katkısını hem de yaratıcılığımı ortaya çıkarmamda büyük bir rol oynamasını bizzat adım adım kendim de deneyimledikten sonra yaratıcı yazma ve yazma terapisi yöntemlerinin herkes tarafından ulaşılabilir ve uygulanabilir olduğuyla ilgili farkındalık sağlamak ve insanların yaratıcılıklarını açığa çıkararak bu yöntemleri uygulayabilmelerini kolaylaştırmak niyetiyle bu defteri tasarladım. Titiz bir çalışmayla yazdıklarınızın ciltli bir kitap halinde uzun süre saklanabilmesine uygun Avrupa cilt bezi ve yazmaya, çizmeye doyamadığımız kağıtlardan biri olan 110 gr ıvory kağıt kullandım.

Kitaptaki uygulamaları deneyimleyip yazdığınızda isterseniz bastırabileceğiniz, isterseniz ömür boyu saklayabileceğiniz; şiirler, denemeler, masallar, öyküler, günlükler, mektupların olduğu hatta bir çizgi-öykünüzün dahi olduğu yazarı olduğunuz bir kitap. Bu nedenledir ki: Yaratıcı Yazarlık Deneyim Defteri’nin kapağında yazar ismi yazmıyor ve biz “Bu hikayenin sadece başlangıcını yazdık, devamını size bırakıyoruz.”

“Yazmaya nereden, nasıl başlamalıyım?” gibi düşünceler aklınızı kurcalıyorsa.

Yazma sürekliliğini sağlamada güçlük çekiyorsanız.

Yazma terapisini merak ediyorsanız ve uygulamak istiyorsanız.

Yaratıcılığınızı açığa çıkarmak ve geliştirmek istiyorsanız.

İfadenizi iyileştirmek istiyorsanız.

Ya da sadece yazıyorum diyorsanız veya yazmak istiyorsanız.

Verilen temel bilgiler ve yönlendirmelerle hikayelerinizi, hayallerinizi, duygu ve düşüncelerinizi anlatabileceğiniz Yaratıcı Yazarlık Deneyim Defteri’ni deneyimlemenizi dilerim.

Neşe ve Sevgiyle

Canan Kılınç 

Bir yanıt yazın