bir varmış bir yokmuş

evvel zaman içinde kalbur saman içinde

Yaz ve Yarat türlü türlü yaratıcı yazarlık hikayesi yaşamış
ocak 2023 - niyetler

herkes için iyileştirici ve yaratıcı yazarlık hikayesi

“İfade gücünü ve yaratıcılığını geliştirmek adına yazdıklarını benimle paylaşmak istersen, paylaştığın metnin üzerinde geliştirici yöntemleri konuşabiliriz.” diyerek yaz ve yarat çemberini başlattım.

📖 Arzu edenlerin yazdığı terapötik (iyileştirici) veya yaratıcı metni (öykü, deneme, şiir, masal, mektup…) websitemizde veya sosyal medyamızda yayınlanmaya başladım.

🧞‍♀️ “Belki bir gün her birimizin bir köşesinin olduğu, kendi dijital fanzinimizi yaratırız hep birlikte, kimbilir.” diyerek niyet yazdık.

Yaz ve Yarat Çemberi'nin 2023'teki açılış duyuru postunun ekran görüntüsü - iyileştirici ve yaratıcı yazarlık hikayesi

şubat 2023 - en uzun ay

Üzgünüz

Çok zor acılarla karşı karşıya kaldık, üzüldük, çaresizlik hissettik. Ben bu dramatik tabloya nasıl ulaştığımıza dair birkaç fikrimi paylaştım. Elimizden gelenleri hem bireysel olarak hem yaz ve yarat olarak hem farklı dayanışma gruplarıyla birlikte yapmaya çabaladık.

Yaz ve Yarat instagram hesabının 2023 deprem şubatından bir kesit

mart, nisan, mayıs 2023

deprem

Dayanışma, deprem, çember, psikoloji derken seçimlerle geçen bu üç ay iyileştirebileceğimiz şeylere dikkat vermeyi tercih ettik. İyileştirici ve yaratıcı yazarlık hikayesi yazarak, terapötik yazma deneyimlerini paylaşanlardan değerli geri bildirimler aldık.

Yaz ve Yarat'ın mart, nisan, mayıs 2023 instagram gönderilerinden kesit

haziran 2023

Yaratıcı ve iyileştirici yazma,

Üretkenlik ve yaratıcılıkla kendimizi iyileştirmek ve geliştirmek!

Çembere gönderilen metinleri okuduğumda genel olarak karamsar bir havanın hakim olduğunu tespit ettim. Yazarken pozitif duygu ve düşüncelerimizi besleyebilecek öner paylaştım.

Ülkemizde 11 ilde yaşanan deprem felaketini unutmamak ve unutturmamak adına, simgesel bir fotoğraf karesinin izinde Hatay’a giden ve

çekim yapan @fotograf_omeroner

ve @efsersemizoglu’nun hikayesinin fotoğraf sergisi ve ben de dahil olmak üzere birçok arkadaşımızın katkı sunduğu “11 Boş Çerçeve” kısa filminin gösterimine katıldık.

Yaz ve Yarat'ın haziran 2023 instagram gönderilerinden kesit

temmuz, ağustos 2023

Yazmanın sağaltıcı (iyileştirici) yönü

Ruhun önemi, yaratmak, nöronlar, bakış açısı, konfor alanı, empati, kendimizi bilmek ve anlamak üzerine

Carl Gustav Jung’ın ruhun önemini ortaya koyduğu video ile birlikte ruhunuza özbakım yapabileceğiniz ve hemen uygulayabileceğiniz birkaç yazma terapisi aktivitesi yayınladık.

Erich Fromm’un, insanı kendisinin farkında olan bir hayvan olmasından dolayı doğanın ucubesi olarak nitelendirdiği konuşmasında, “insani yöne doğru ilerlemenin yolu yaratmaktır, ellerinle ürettiğim basit bir şey bile olsa bir yaratım söz konusudur” mealindeki konuşmasını paylaştık.

Aynayı kendimize tutarak, yaşam hikayemizi yazarak farklı bakış açıları kazanabileceğimize ve hikayemizde yapacağımız düzenlemelerle yaşamımızı değiştirebileceğimizi, birbirinden özgün iyileştirici ve yaratıcı yazarlık hikayesi yaşamış kişilerin deneyimlerini paylaştık.

Yaz ve Yarat'ın temmuz 2023 instagram gönderilerinden kesit

eylül, ekim 2023

Makinaların yapamayacağı bir şey kendin için yazmak!

Yazma, oyun, oyunlaştırma, hikayeleştirme, yapay zeka

Kendimizi gerçekleştirme yolunda, yol boyu kavramlarla karşılaşıyoruz. Bu kavramları bireysel (beden-zihin-sinir sistemi) filtrelerimizden geçirip yaşamımıza sirayet ettiriyoruz. Böylece filtrelerimiz, sınırlarımız ya da zincirlerimiz olmaktan çıkıyor ve bütün olan, öz olan ile bağlantı kurup yaşamı anlamlandırma yönünde daha derin ve geniş bakış açıları geliştiriyoruz.

Yolun bu noktasında sevgili Ercan Altuğ YILMAZ‘ın GamFed Türkiye ile düzenlediği AçıkBeyin Eğitim ve Danışmanlık‘tan Sinan Canan liderliğinde gerçekleşen “Oyun Okulu” eğitiminde ‘Oyun’ kavramını kökeninden inceleme fırsatı ile karşılaştım.

İnsanlığın binlerce yıllık deneyimlerinin katmanlarının oluşturduğu bilincimizin oyun yanını inceleyen ve anlatan bir kitap yazan Hollandalı tarihçi ve kültür filozofu Johan Huizinga, bizleri “Homo Ludens” kavramıyla tanıştırıyor. Sevgili Metin And ise “Oyun ve Bügü” kitabında bu kavramın dil açısından gelişimini ve Türk kültürüne yansımalarını ele aldıkları kitaplarıyla ilgili yorumumun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Oyun okulu akılda kalanlar kelime bulutu

kasım, aralık 2023

Türkiye’de ilk kez Yaratıcı Yazarlık ve Terapötik Yazma üzerine

Oyunlaştırılmış Mobil Uygulama için Kitlesel Fonlama

Başta Ercan Altuğ Yılmaz’ın yönlendirmeleri ve Gamfed Türkiye topluluğuna dahil gönüllülerimizin de katkılarıyla birlikte 20 Aralık günü fongogo üzerinden başlattığımız kitlesel fonlama kampanyamız sonlanma tarihinden 30 gün önce hedeflediği fonu topladı. Niyetimize katılımın artmasını ve güzelliklerle birlikte büyümeyi diliyoruz.

Kendi kendine yaratıcı yazarlık hikayesi

Yaratıcı Yazarlık Deneyim Defteri bunun bir örneğidir ve içeriğiyle sizin de deneyimleyebileceğiniz farklı aktiviteler barındırıyor.

Yaz ve Yarat Çemberi‘nde özgün, iyileştirici, yaratıcı yazarlık hikayesi örneklerini bulabilirsiniz.

Yaz ve Yarat'ın aralık 2023 instagram gönderilerinden kesit